MiniZOO

Vitajte vo fóre! Srdečne vás pozývam medzi nás. Ak už doma máte svoje malé ZOO, podeľte sa s nami o vaše skúsenosti. Ak ste ešte len začiatočníkmi, tu nájdete všetky potrebné informácie.
 
DomovDomov  HľadaťHľadať  RegistráciaRegistrácia  Prihlásenie  

Share
 

 Prehľad chorôb

Goto down 
AutorSpráva
riana
Admin
Admin
riana

Female
Počet príspevkov : 32
Age : 32
Mesto : Galanta
Registration date : 25.08.2007

Prehľad chorôb Empty
OdoslaťPredmet: Prehľad chorôb   Prehľad chorôb EmptySt november 19, 2008 6:10 pm

Neinfekčné choroby
Neinfekčné choroby sú také choroby, ktoré vznikajú pôsobením vonkajšieho prostredia alebo stravy na organizmus, prípadne ich spôsobuje invázia mikroorganizmov. Medzi neinfekčné choroby zaraďujeme tiež vrodené vady a poruchy. Nie sú nákazlivé.

Medzi najčastejšie neinfekčné ochorenia mačiek patria:
- otrava
- zápcha
- krivica
- zápal zvukovodu
- zápal pečene
- močové kamene
- zápal obličiek
- zápal pľúc
- rôzne poruchy na srsti zvieraťa

Z genetických chorôb mačiek sa častejšie vyskytujú nasledovné:
- achondroplázia (skrátenie končatín, napr. jazvečíkovité nohy)
- ataxia (porucha koordinácie pohybu)
- atrofia sietnice oka
- bezsrstosť (okrem bezsrstých plemien)
- ektrosyndaktília (zrastenie prstov, príp. ďalších kostí končatín)
- hemofília (porucha zrážanlivosti krvi)
- hluchota (vyskytuje sa často u bielych mačiek s modrými očami)
- hydrocefália (vodnateľnosť hlavy)
- kryptorchizmus (zadržanie jedného alebo obidvoch semenníkov v dutine brušnej)
- pahýľovitý alebo chýbajúci chvost
- polydaktília a oligodaktília (nadpočetný alebo znížený počet prstov)
- polycystické ochorenie obličiek - PKD (ochorenie postihujúce najmä perzské mačky a príbuzné plemená)
- porfýria (porucha látkovej výmeny)
- trpasličí vzrast
- rozštep pysku a podnebia
- zálomok na chvoste

Infekčné choroby
Infekčné choroby spôsobujú mikroorganizmy alebo víry a do organizmu zvieraťa sa dostávajú prenosom z jedného zvieraťa na druhé. V niektorých prípadoch môže ísť o zoonózu, čiže ochorenie, ktoré sa prenáša na človeka.

Medzi najčastejšie infekčné ochorenia u mačiek patria:
- vírusová imunodeficiencia mačiek (FIV)
- infekčná peritonitída mačiek (FIP)
- komplex vírusovej leukémie mačiek (FeLV)
- panleukopénia
- rhinotracheitída mačiek (FVR)
- calcivírus mačiek
- chlamýdia

Parazitárne choroby
Besnota - vnímavé sú všetky cicavce. K nákaze dochádza pohryznutím zvieraťom nakazeným besnotou a končí úhynom zvieraťa. Prevenciou je každoročná vakcinácia.
Borelióza - vnímavé sú všetky cicavce. Prenášajú ju kliešte a komáre. Choroba sa prejavuje horúčkou, malátnosťou a obtiažnym pohybom, bolestivosťou kĺbov. Adekvátnou liečbou dôjde k uzdraveniu. Vakcína proti borelióze pre mačky zatiaľ neexistuje. Prevenciou je aplikácia repelentov pre mačky, ktoré zabránia prisatiu kliešťov.
Campylobakterióza - vnímavé sú všetky cicavce a vtáky. Človek sa nakazí z infekčného trusu a u človeka sa prejavuje žalúdočnými a črevnými problémami. Prevenciou je hygiena. Mačky sa infikujú zriedkavo.
Echinokokóza – definitívnym hostiteľom parazita sú mačka a pes. Pri nedostatočnej hygiene sa môže nakaziť aj človek (z trusu). U nás sa tento parazit takmer nevyskytuje a prevenciou je odčervenie mačky.
Giardióza - vnímavé sú takmer všetky cicavce a veľa vtákov. K nákaze dochádza z infekčného trusu, u človeka sa prejavuje hnačkami. Prevenciou je hygiena. U mačiek sa prejavuje zriedkavo.
Dermatofytóza - kožná plieseň - vnímavé sú všetky cicavce, k nákaze dochádza priamym kontaktom alebo pobytom v kontaminovanom prostredí. U človeka aj zvierat sa prejavuje kožnými zmenami. Prevenciou je hygiena.
Larva migrans – človek nie je definitívnym hostiteľom mačacích škrkaviek, prenos je skôr zriedkavý požitím vajíčok škrkaviek zo zeme. Prejavuje sa podľa usídlenia a opuzdrenia migrujúcej larvy v ľudskom tele. Prevenciou je hygiena a odčervovanie mačiek.
Salmonelóza - vnímavé sú všetky cicavce, vtáky a reptílie. K nákaze dochádza z infekčného trusu a u človeka sa prejavuje zažívacími problémami, prevenciou je hygiena.
Svrab – mačací svrab nie je typický pre iné cicavce, u človeka však môže vyvolať lokálnu kožnú reakciu. K nákaze dochádza v nečistom prostredí, výnimočne priamym kontaktom s postihnutou mačkou. Prevenciou je hygiena a liečba postihnutej mačky.
Toxoplazmóza - vnímavé sú prakticky všetky jedince. K prenosu dochádza požitím tepelne nespracovaného mäsa prípadne ju môžu prenášať mačky trusom. U človeka sa prejavuje malátnosťou, horúčkou, zápalom svalov, pľúc, uzlín a u tehotných žien spôsobuje potrat prípadne vrodené defekty. U mačiek sa nezvykne prejavovať. Prevenciou je hygiena.
Tuberkulóza – mačka sa nakazí od chorého človeka a je potom indikátorom infekcie. V našich zemepisných šírkach ide o vzácne ochorenie.
Zablšenie – vnímavé sú všetky cicavce. U človeka sa prejavuje svrbením pokožky, vyrážkou. Prevenciou je udržovanie čistoty a odblšovanie mačiek.

Prevzaté zo stránky http://sk.wikipedia.org
Návrat hore Goto down
http://usiacik.wbl.sk
 
Prehľad chorôb
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
MiniZOO :: MAČKY :: Zdravie-
Prejdi na: